UROCZYSTOŚĆ PODNIESIENIA BANDERY NA ŻAGLOWCU EL-MELLAH

W dniu 21 października 2017 r. w Gdańsku odbyło się uroczyste podniesienie bandery algierskiej na okręcie El-Mellah, największym żaglowcu zbudowanym w Polsce. Jednostka powstała w stoczni Remontowej Shipbuilding w ramach projektu koordynowanego przez CENZIN (Grupa PGZ).

Uroczystość zwieńczyła projekt budowy żaglowca, który powstał na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Dowództwa Marynarki Wojennej Algierii. Stępkę pod budowę okrętu położono w lutym 2015 roku, na morze El-Mellah wyszedł w lipcu 2017 r. „Chciałbym wyrazić nadzieję, że El-Mellah będzie perłą Marynarki Wojennej Algierii” – powiedział Sebastian Meitz Prezes Zarządu CENZIN. „Ten projekt to przykład dobrej współpracy pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową i Ministerstwem Obrony Algierii. Mam nadzieję, że przed nami więcej takich projektów i że wspólnie ze stocznią Remontowa Shipbuilding oraz Dowództwem Marynarki Wojennej będziemy się rozwijać!” – dodał.

El-Mellah (arabskie: Żeglarz) jest 110-metrową, trójmasztową fregatą rejową, która posłuży kadetom algierskiej Akademii Marynarki Wojennej w doskonaleniu rzemiosła morskiego oraz nawigacyjnego. Jednostka będzie również uczestniczyć w zawodach i regatach międzynarodowych oraz pełnić funkcję reprezentacyjną.

Autorem koncepcji i projektu technicznego żaglowca jest inż. Zygmunt Choreń, jeden z najwybitniejszych konstruktorów statków żaglowych na świecie, projektant m.in. Daru Młodzieży. Szkolenie załogi przeprowadzono w Akademii Morskiej w Gdyni.

Projektem tym polska branża zbrojeniowa i stoczniowa kontynuują tradycję budowy żaglowców szkolnych, zapoczątkowaną po II wojnie światowej. Jest to już kolejna jednostka tego typu zbudowana w ostatnich latach, która została wyeksportowana za granicę – w 2015 roku oddano „Le Quoy Don”, pływający pod banderą wietnamską.
Wartość kontraktu to ponad 40 mln euro, co stanowi największy wartościowo projekt eksportowy polskiej branży zbrojeniowej w 2017 roku.

Scroll Up